Napisz do nas   ZABIĆ SEKALA (1998)
   (Je treba zabit Sekala)

Zabić Sekala

Reżyseria: Vladimir Michalek
Scenariusz: Jiài Koiran
Zdjęcia: Martin Strba
Muzyka: Michał Lorenc

Obsada:
Bogusław Linda, Olaf Lubaszenko, Jiài Bartoska, Agnieszka Sitek, Vlasta Chramostova, Milan Riehs i inni.

czas trwania: 109"
produkcja: Czechy/Polska/Słowacja/Francja
Nagroda za najlepszą rolę męską dla Olafa Lubaszenki na MFF w Karlovych Varach.

 

Upalne lato 1943 roku. Lakotice - mała morawska wieś na obrzeżach wojennej zawieruchy. Dobrze prosperujące gospodarstwa pośród łanów dojrzewającej pszenicy. Panujący we wsi spokój jest pozorny - chłopi boją się Sekala, okrutnego i zawziętego człowieka, który za zadenuncjowanie sąsiadów otrzymał w nagrodę od Rzeszy ich gospodarstwa. Sekal to nieślubny, odrzucony syn najbogatszego gospodarza w okolicy. Teraz nadeszły dla niego czasy brania odwetu za wszystkie lata krzywd i upokorzeń. W obawie o swoją własność i wolność i życie gospodarze decydują, że trzeba zabić Sekala. Jednak nikt z nich nie ma odwagi tego dokonać. Do wsi przybywa uciekinier z innej części Czech, Jura Baran. Jest obcy, świetnie nadaje się do wykonania zadania, a chłopi potrafią go do tego zmusić.

Vladimir Michalek

Urodził się w 1956 roku. Ukończył studia na wydziale filmu dokumentalnego FAMU w 1992 roku. W czasie studiów pracował jako asystent reżysera w studiach filmowych Barrandov. Jego pierwszą samodzielną pracą była seria filmów dokumentalnych. Jego debiutancki film fabularny "Amerika" powstał na bazie fascynacji powieścią Franza Kafki o tym samym tytule.

Filmografia:

V chramu přirody (1987) (dok.); Pohoda (1988) (dok.); Junkies (1989) (dok.); Ticho, ktere boli (1990) (dok.); O Mr. Anderson (1992) (dok.); Amerika (1994); Zapomenute svetlo (1996); Je třeba zabit Sekala (1998)