Napisz do nas   WIELORYB (1996)
   (Der Unfisch)

Wieloryb

Reżyseria: Robert Dornhelm
Scenariusz: Michael Köhlmeier
Zdjęcia: Michi Riebl

Obsada:
Maria Schrader, Eva Herzig, Andreas Lust, George Kern, August Schmölzer, Beatrice Frey, Rainer Egger, Karl Merkatz, Bibiana Zeller i inni.
Produkcja:
Terra - Film GmbH, Austria

 

Na poły baśniowa historia o cudzie ziszczających się marzeń, spełniającym się za sprawą wypreparowanego wieloryba. Robert Dornhelm opowiedział ją w konwencji filozoficznej przypowiastki opatrzonej nader czytelnym morałem. Akcja filmu rozpoczyna się w momencie, gdy właściciel niecodziennego eksponatu, będąc w drodze do kolejnej miejscowości, w której miał go demonstrować, umiera na zawał serca. Społeczność pobliskiej wioski decyduje o postawieniu platformy z wielorybem na miejscowym rynku. Burmistrzowi udaje się odnaleźć spadkobierczynię zmarłego - Sophie Moor. Przybywa ona do wioski w dniu wesela Karla i Marii. Małżeństwo nie zostaje jednak zawarte, jako że panna młoda nade wszystko kochająca wolność, w ostatniej chwili rozmyśla się. Karl postanawia czekać na zmianę jej decyzji. Dostrzega atrakcyjną kobietę przyglądającą się wielorybowi. Zaciekawiony postanawia pomóc - jak się okazuje właścicielce eksponatu - dostać się do jego środka. Tam właśnie dochodzi między nimi do spełnienia aktu miłosnego i jednocześnie objawia się magiczna moc wieloryba. Każdy, kto kocha się z Sophie może liczyć na spełnienie najskrytszych marzeń. Karl życzy sobie powrotu narzeczonej i tak się właśnie staje. Sophie nie od razu jest jednak skłonna uwierzyć w czarodziejską moc swego walenia, podejmuje więc kolejną próbę. Jej następnym wybrankiem jest mężczyzna, który został dotkliwie upokorzony przez Marię. Jego pragnieniem jest zamienić Marię w psa. Tak rozpoczyna się pasmo nieszczęść, które dobrze skończyć może się tylko w bajce. Ale to przecież jest bajka.

Robert Dornhelm

Urodził się 17 grudnia 1947 w Timisoarze w Rumunii. W 1960 wyjechał do Austrii. W latach 1965-67 studiował na Wiedeńskiej Akademii Filmowej. Obok fabularnych zrealizował około 100 filmów dokumentalnych.

Filmografia:

Kinder Der Theaterstrasse (1976); She Dances Alone (1979); Rearranged (1981); Digital Dreams (1983); Echo Park (1985); Cold Feet (1988); Requiem Für Dominic (1990); Marina's Story (1992); A Further Gesture (1995); Der Unfisch (1996)