Napisz do nas   UROCZYSTOŚĆ RODZINNA
   (1998)
   (Festen)

Uroczystość rodzinna

Reżyseria: Thomas Vinterberg
Scenariusz: Thomas Vinterberg, Morgens Rukov
Zdjęcia: Anthony Dod Mantle
Muzyka: Lars Bo Jensen

występują:
Ulrich Thomsen, Henning Moritzen, Thomas Bo Larsen, Paprika Steen, Birthe Neumann, Trine Dyrholm

Czas trwania: 105"
Produkcja: Nimbus Film, Dania
kolor

 

"Uroczystość rodzinna" to dramat rodzinny opatrzony mottem: każda rodzina ma swój sekret. Jest lato w wiejskiej posiadłości w Danii.We wspaniałym domu zacznie się za chwilę uroczystość rodzinna. Helge Klingenfeld, głowa rodu i właściciel posiadłości, kończy 60 lat. Zaproszenia zostały rozesłane, porządek zasiadania gości przy stole został ustalony a samochody zaczynają podjeżdżać przed dom. Przybywają wszyscy: przyjaciele, krewni i oczywiście najbliższa rodzina. Żona Elsa i trójka dorosłych dzieci: Christian, Michael i Helene. Patriarcha rodu będzie świętował w sposób, którego nikt z obecnych nigdy nie zapomni. Będzie to przyjęcie z wielką niespodzianką. "Uroczystość rodzinna" zrealizowana została według zasad DOGMY'95 - manifestu artystycznego podpisanego przez czterech duńskich reżyserów (m.in. Thomasa Vinterberga i Larsa von Triera). Film został uhonorowany Nagrodą Specjalną przez jury MFF w Cannes.

Thomas Vinterberg

Urodził się w 1969 roku w Kopenhadze. W 1993 roku ukończył wydział reżyserii w Duńskiej Narodowej Szkole Filmowej. Jego pierwsze dwa filmy krótkometrażowe zdobyły wiele międzynarodowych nagród.

Filmografia:

Sidste omgang (1993) (kr.m.); Slaget pa tasken (1993) (TV); Drängen der gik baglaens (1994) (kr.m.); De storste helte (1996); Festen (1998)