Napisz do nas   TATA W PODRÓŻY
   SŁUŻBOWEJ
   (1985)
   (Otec na sluzebnom putu)

Tata w podróży służbowej

Reżyseria: Emir Kusturica
Scenariusz: Abdulah Siran
Zdjęcia: Vilko Filac
Muzyka: Zoran Simjanović

występują:
Moreno de Bartoli, Miki Manojlović, Mirjana Karanović, Mustafa Nadarević, Mira Furlan i inni.

Czas trwania: 136"
Produkcja: Forum Film/ Sarajevo TV, Jugosławia

 

Rok 1950, w którym rozgrywa się akcja filmu, dla Jugosławii jest mrocznym okresem panowania totalitarnego komunizmu. Malik, sześcioletni chłopiec dowiaduje się któregoś dnia, że jego ojciec, Mesa wyjechał w podróż służbową. W rzeczywistości jednak zostaje on skazany na trzy lata ciężkich robót w kopalni za antypaństwowy żart. Denuncjuje go zazdrosna kochanka. Życie rodziny zmienia się diametralnie. Kusturica pokazuje w swym filmie w jaki sposób, w warunkach państwa totalitarnego polityka wpływa na życie zwykłego człowieka. Sprężyną filmowych wydarzeń staje się bowiem przede wszystkim ludzka zazdrość, podłość i niespełnione ambicje. Jednym słowem państwo totalitarne jest jedynie katalizatorem dla ujawnienia się zła tkwiącego w zwykłym, przeciętnym człowieku - sąsiedzie czy krewnym. Film został uhonorowany Złotą Palmą na MFF w Cannes.

Emir Kusturica

Urodził się 24 XI 1954 roku w Sarajewie. Studiował reżyserię filmową w praskim FAMU. Karierę rozpoczął nagrodzonym Złotym Lwem na MFF w Wenecji filmem "Czy pamiętasz Dolly Bell" (1981), opartym na scenariuszu muzułmańskiego poety Abdulaha Sidrana. Ten i następny film (Tata w podr(ży służbowej, 1985) przyniosły mu uznanie świata filmowego. Kolejny film (Czas Cygan(w, 1989) zdobył dla niego główną nagrodę za reżyserię na MFF w Cannes '89 oraz nagrodę im. Roberto Rosseliniego za osiągnięcia filmowe. W sześć lat później jego Underground zdobył w Cannes Złotą Palmę. Kusturica jest obecnie uważany za najlepszego twórcę filmowego tworzącego w stylu wyrosłego z literatury iberoamerykanskiej realizmu magicznego.

Filmografia:

Nevjeste dolaze (1978) (TV); Guernica (1978); Bife Titanik (1979) (TV); Sjecas Li Se Dolly Bell? (1981); Otec na sluzebnom putu (1985); Dom za vesanje (1989); Arizona Dream (1993); Underground (1995); Chat noir, chat blanc (1998)