Napisz do nas   SIÓDMY KONTYNENT
   (1989)
   (Der Siebente Kontinent)

Siódmy kontynent

Reżyseria: Michael Haneke
Scenariusz: Michael Haneke
Zdjęcia: Toni Peschke

Obsada:
Birgit Doll, Dieter Berner, Leni Tanzer, Udo Samel, Silvia Fenz, Robert Dietl, Elisabeth Rath, Georges Kern
Produkcja: Wega-Film, Austria
Kolor, 108"

 

"Codziennie czytamy o ludzkich tragediach. Z każdym dniem rodziny coraz bardziej się alienują. Coraz mniej mają sobie do powiedzenia. Coraz bardziej załamuje się ich walka o sens życia. Ten film jest kroniką codziennie podejmowanych decyzji. Nie zawiera żadnego osądu. Nie proponuje rozwiązań. Pyta o przyczyny. "Siódmy kontynent" pokazuje brak zrozumienia i komunikacji między ludźmi, niemożność przełamania niewidzialnej bariery, która stoi między nimi. Nie umiemy wyrwać się z izolacji, tej, którą narzuciliśmy sobie sami i tej narzuconej nam przez czasy, w jakich żyjemy. Dialogi zostały zredukowane do koniecznego minimum. Z ekranu padają tylko banały. W końcu takie są realia. Najważniejszych słów tak naprawdę nigdy nie wypowiadamy. Stosuję aluzje, niedopowiedzenia i staram się jak najmniej mówić wprost. Największy problem austriackiego kina to właśnie to właśnie zapożyczona z niemieckiej telewizji konieczność mówienia wszystkiego wprost i do końca. Ta matnia tłumaczenia wszystkiego nie pozostawia miejsca dla wyobraźni i zabija myślenie. Każda informacja jest tak podana, żeby ją można było jednoznacznie zrozumieć. W rezultacie nic się nie da zrozumieć, bo wszystko jest z góry ustalone i podane jak na talerzu." - Michael Haneke

Michael Haneke

Urodził się w 1942 roku w Monachium. Studiował filozofię, psychologię i teatrologię w Wiedniu. Od 1967 roku pracuje jako scenarzysta dla telewizji. W 1974 wyreżyserował swój pierwszy film telewizyjny. "Siódmy kontynent" był jego debiutem kinowym.

Filmografia:

... Und was Kommt Danach? (1974) (TV); Sperrmüll (1975) (TV); Drei Wege zum See (1976) (TV); Lemminge (1979) (TV); Variation (1982) (TV); Wer war Edgar Allan? (1984) (TV); Fräulein (1985) (TV); Der Siebente Kontinent (1989); Nachruf für einen Mörder (1991) (TV); Benny's Video (1992); Die Rebellion (1992) (TV); 71 Fragmente einer Chronologie des Zufalls (1994)