Napisz do nas   GENERAŁ (1997)
   (The General)

Generał

Reżyseria: John Boorman
Scenariusz: John Boorman
Zdjęcia: Seamus Deasy
Muzyka: Richie Buckley

Obsada:
Brendan Gleeson, Eamonn Owens, Adrian Dunbar, Sean McGinley, Maria Doyle Kennedy, Angeline Ball, John Voight i inni.

czas trwania: 125"
produkcja: Merlin Films, Irlandia

 

Prawdziwa historia Martina Cahilla - człowieka, który nie uznawał żadnych praw, i którego charakter - mieszanka gwałtowności, szczodrości i humoru - sprawił, że stał się legendą jeszcze za życia. Film jest zainspirowany książką Paula Williamsa pod tym samym tytułem. Hollyfield to dublińska dzielnica slumsów, dom wszelkiej maści wyrzutków społeczeństwa. Młody Martin Cahill dorastał wśród kryminalistów. Wysłano go do poprawczaka po tym, jak został przyłapany na kradzieży jedzenia dla swojej, pozbawionej ojca rodziny. Maltretowany przez księży i policję, Cahill wyniósł z dzieciństwa głęboką urazę do wszelkiej władzy. Przez całe życie ogromną radość sprawiało mu ośmieszanie policji, kościoła i establishmentu. Zorganizował szereg zuchwałych i starannie zaplanowanych napadów rabunkowych, zdobywając sobie przydomek "Generała". Żył poza systemem, nie uznawał jego reguł i z łatwością umykał wymiarowi sprawiedliwości. Film nagrodzono na tegorocznym MFF w Cannes za najlepszą reżyserię.

John Boorman

Urodził się w 1933 roku w Middlesex. Miał 18 lat kiedy zaczął pisać i prowadzić audycje radiowe na temat kina. Cztery lata później zaczął staż asystenta montażysty filmowego w telewizji, by z czasem nakręcić w BBC ponad 50 cenionych filmów dokumentalnych. Realizacje fabularyzowanych dokumentów później pozwoliły mu na reżyserowanie filmów fabularnych. Karierę międzynarodową rozpoczął "Zbiegiem z Alcatraz", którego zrealizował w 1967 roku a Hollywood. Był dwukrotnie nominowany do Oscara. Dwa razy otrzymał nagrodę za reżyserię w Cannes.

Filmografia:

Catch us if you can (1965); Point Blank (1967); Hell in the Pacific (1968); Leo the Last (1970); Deliverance (1972); Zardoz (1974); Exorcist II: The Heretic (1977); Excalibur (1981); The Emerald Forest (1985); Hope and Glory (1987); Where the Heart is (1990); I dreamt I woke up (1992); Beyond Rangoon (1995); The General (1997)