Napisz do nas   GADJO DILO (1997)
   (Gadjo Dilo)

Gadjo Dilo

Reżyseria: Tony Gatlif
Scenariusz: Tony Gatlif
Zdjęcia: Eric Guichard
Muzyka: Tony Gatlif

występują:
Romain Duris, Rona Hartner, Izidor Serban, i inni

czas trwania: 100"
Produkcja: Francja
kolor

 

Jest środek zimy. Stephan, młody i wyrafinowany Paryżanin, przyjeżdża do Bukaresztu. Oczarowany głosem tajemniczej, rumuńskiej śpiewaczki, rusza jej śladem. Ta podróż zawiezie go w odległe od cywilizacji regiony kraju. Na prowincji Stephan odkrywa komunę Romów - znienawidzonych przez "białych" mieszkańców okolicznych wsi wyrzutków. Przewodnikiem "obcego" ("gadjo" w języku Romów znaczy odmieniec) w pełnym chaosu świecie cygańskich tradycji, muzyki i egzotycznych obyczajów zostaje Isidor - przywódca ("balibasza") komuny. Bohater stopniowo pokonuje niechęć i uprzedzenia w stosunku do swoich nowych przyjaciół. To właśnie pośród nich przyjdzie mu po raz pierwszy w życiu doświadczyć gorzkich owoców nietolerancji. Stephan staje przed trudnym wyborem: pozostać wiernym utopii, czy powrócić do własnego, bezpiecznego i oswojonego świata.

Tony Gatlif

Urodził się w 1948 roku. Z pochodzenia jest pół-Algierczykiem, pół-Cyganem. To wyjątkowe połączenie dwu odmiennych kultur stanowi dla reżysera niewyczerpane źródło artystycznej inspiracji. Twórczość Gatlifa jest mocno osadzona w tradycji Romów. Najsłynniejszy film w jego dorobku to utrzymany w paradokumentalnym stylu "Latcho Drom".

Filmografia:

The Earth in the Belly (1978); Princess (1982); Run, Gipsy (1982); The Road Out (1985); Don't Cry My Love (1988); Gaspard et Robinson (1990); Latcho Drom (1993); The World (1994); Gadjo Dilo (1997)