Napisz do nas   FUNNY GAMES
   (1997)
   (Funny Games)

Funny Games

Reżyseria: Michael Haneke
Scenariusz: Michael Haneke
Zdjęcia: Jürgen Jürgens
Muzyka: Georg Friedrich Händel, Pietro Mascagni, Wolfgang Amadeusz Mozart, John Zorn

Obsada:
Susanne Lothar, Arno Frisch, Ulrich Mühe, Frank Giering, Stefan Clapczyński, Doris Kunstmann, Christoph Bantzer, Wolfgang Glück
Produkcja: Wega-Film, Austria
Kolor, 103"

 

Michael Haneke uporczywie drąży w swych filmach problem przemocy - tej fikcyjnej, obecnej w filmach i tej rzeczywistej, o której czytamy w codziennych gazetach. Sytuacja wyjściowa w "Funny Games" jest wręcz sielankowa. Młode małżeństwo - Anna i Georg razem z dzieckiem wybierają się na weekend do letniskowego domu nad jeziorem. Sąsiad Fred przedstawia im dwu sympatycznych, młodych ludzi Petera i Paula. Chłopcy zaczynają zachowywać się prowokacyjnie, z wolna zaczyna narastać groza ich nie mającej racjonalnych przyczyn agresji. Znęcają się nad rodziną psychicznie i fizycznie. Oprawcy proponują kolejne, coraz okrutniejsze "zabawy". Groza sytuacji narasta... Haneke narzucił w tym filmie prostą narrację, starając się nadać poszczególnym sytuacjom głębszy, a zarazem przewrotny wymiar. W dywagacjach o wpływie środków masowego przekazu na rzeczywistość końca XX wieku nie sposób już nie odwołać się do wstrząsających w swej wymowie obrazów austriackiego reżysera. Wyrazem uznania dla wagi podjętego przez niego tematu stały się liczne nagrody przyznane filmowi, w tym nagroda Srebrny Hugo za reżyserię na MFF w Chicago'97 i nagroda FIPRESCI na MFF w Cannes'97.

Michael Haneke

Urodził się w 1942 roku w Monachium. Studiował filozofię, psychologię i teatrologię w Wiedniu. Od 1967 roku pracuje jako scenarzysta dla telewizji. W 1974 wyreżyserował swój pierwszy film telewizyjny. "Siódmy kontynent" był jego debiutem kinowym.

Filmografia:

... Und was Kommt Danach? (1974) (TV); Sperrmüll (1975) (TV); Drei Wege zum See (1976) (TV); Lemminge (1979) (TV); Variation (1982) (TV); Wer war Edgar Allan? (1984) (TV); Fräulein (1985) (TV); Der Siebente Kontinent (1989); Nachruf für einen Mörder (1991) (TV); Benny's Video (1992); Die Rebellion (1992) (TV); 71 Fragmente einer Chronologie des Zufalls (1994)