Napisz do nas   DUCH ROJU (1973)
   (El espíritu de la colmena)

Duch roju

Reżyseria: Víctor Erice
Scenariusz: Angel Fernández Santos, Víctor Erice
Zdjęcia: Luis Cuadrado
Muzyka: Luis de Pablo

występują:
Fernando Fernán Gómez - Fernando
Teresa Gimpera - Teresa
Ana Torrent - Ana
Isabel Tellería - Isabel
Laly Soldevila - Milagros
José Villasante - potwór
Juan Margallo - zbieg
Miguel Picazo - doktor

Czas trwania: 97"
Produkcja: Elías Querejeta P.C., Hiszpania
kolor

 

Rok 1940. Małe miasteczko zagubione gdzieś na równinach Kastylii. Jest niedziela. Do miasteczka przyjeżdża objazdowe kino. Wszystko jest gotowe do pokazu "Doktora Frankensteina". Na widowni siedzą dwie dziewczynki - siostry Isabel i Ana. Na pytanie młodszej siostry dlaczego potwór zabija i czemu w końcu umiera, Isabel odpowiada, że potwór jest duchem, który może się zjawić po wypowiedzeniu pewnych słów. To, co dla Isabel było zabawą i grą wyobraźni, dla Any staje się rzeczywistością - chce spotkać potwora. Pewnego dnia Ana znika. Rodzice po długich poszukiwaniach odnajdują ją, ale tylko ona wie, co naprawdę się stało.

Victor Erice

Urodził się w 1940 roku w San Sebastian w Kraju Basków. W 1960 roku rozpoczął studia w madryckiej Szkole Filmowej. Podczas studiów nakręcił szereg filmów krótkometrażowych na taśmie 16mm. Współpracował z licznymi czasopismami filmowymi jako krytyk. W latach 60-tych zajmował się pisaniem scenariuszy. Później kręcił filmy reklamowe.

Filmografia:

Páginas de un diario perdido (1962); Los Días perdidos (1963); Los Desafíos (1968); El Espíritu de la colmena (1973); El Sur (1982); El Sol del membrillo (1992); The Shanghai Gesture (1999)