Napisz do nas   CI, KTÓRZY MNIE KOCHAJĄ,
   WSIĄDĄ DO POCIĄGU
   (1998)
   (Ceux qui m'aiment
   prendront le train)

Reżyseria: Patrice Chereau
Scenariusz: Daniele Thompson, Patrice Chereau, Pierre Trividic
Zdjęcia: Eric Gautier

Obsada:
Jean-Louis Trintignant, Charles Berling, Valeria Bruni-Tedeschi, Pascal Greggory, Vincent Perez, Dominique Blanc, Nathan Cogan, Olivier Gourmet, Marie Daems i inni.

czas trwania: 123"
produkcja: Telema, Francja

 

Na łożu śmierci malarz Jean-Baptiste Emmerich zapowiada, że "ci, którzy go kochają, wsiądą do pociągu". Następnie umiera. Do pociągu na cmentarz Limoges wsiadają wszyscy jego przyjaciele, ci prawdziwi i ci fałszywi, spadkobiercy z prawego i nieprawego łoża, bliższa i dalsza rodzina - niektórzy jej członkowie spotykają się wyłącznie na pogrzebach. Film składa się z trzech części: podróży pociągiem do Limoges, samego pogrzebu i scen w domu rodzinnym. "Tytuł jest długi i tajemniczy. Ma też swój subtelny sens." - przyznaje Chereau. Tą tajemniczą uwagą Emmerich prowokuje do współzawodnictwa tych, którzy go przeżyją. O tym właśnie, według słów reżysera, jest film. Został on zainspirowany autentycznym wydarzeniem sprzed kilku lat. Tuż przed śmiercią, mieszkający w Paryżu reżyser filmów dokumentalnych Francois Reichenbach poprosił, by pochowano go obok matki w Limoges. Jego przyjaciele byli zaskoczeni, lecz Reichenbach powiedział, że ci, którzy go kochają, wsiądą do pociągu.

Patrice Chereau

Urodził się w 1944 roku w Lezigne we Francji. W 1964 roku wyreżyserował pierwsze przedstawienie teatralne. W 1966 roku został dyrektorem Theatre de Sartouville, a w 1982 dyrektorem Theatre des Amandiers w Nanterre. Zrealizował wiele spektakli teatralnych i przedstawień operowych. W 1975 roku nakręcił pierwszy film "La chair de l'orchidee".

Filmografia:

Judith Therpauve (1978); L'homme blesse (1983); Hotel de France (1987); Le temps et le chambre (1993); La reine Margot (1994); Ceux qui m'aiment prendront le train (1998)