Napisz do nas   CHŁOPAK RZEŹNIKA (1997)
   (The Butcher Boy)

Chłopak rzeźnika

Reżyseria: Neil Jordan
Scenariusz (według powieści Patricka McCabe): Neil Jordan, Patrick McCabe
Zdjęcia: Adrian Biddle
Muzyka: Elliot Goldenthal

występują:
Stephen Rea, Fiona Shaw, Eamonn Owens, Alan Boyle, Aisling O'Sullivan, Andrew Fullerton, Sinéad O'Connor, Ian Hart

Czas trwania: 124"
Produkcja: The Butcher Boy Prod., Irlandia
kolor

 

Małe miasteczko w Irlandii w połowie lat 60-tych. 12-letni Francie i jego najlepszy przyjaciel Joe żyją w wyimaginowanym świecie kowbojów i przygód podsycanych przez najnowsze osiągnięcie techniki - telewizję. Niestety, prawdziwe życie chłopca bardzo różni się od marzeń. Jego ojciec jest największym pijakiem w mieście, a matka, walcząca z biedą, alkoholizmem męża i własnymi słabościami zaczyna popadać w obłęd. Rodzina chłopca rozpada się, a ten manifestuje swą niezwykłą energię i wolę przetrwania w serii szokujących, rozdzierających serce i czasem nieoczekiwanie komicznych występków, które są odbiciem i powiększeniem otaczającej go hipokryzji. Zdezorientowany z powodu okrucieństwa sąsiadów i obarczania go winą za wszelkie niepowodzenia, Francie coraz bardziej pogrąża się w świecie komiksów i marzeń samotnego dziecka. W końcu jednak doprowadza go to do stanu, którego konsekwencje są zaskakujące i okrutne. Podczas MFF w Berlinie Neil Jordan otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia za najlepszą reżyserię, zaś Eamonn Owens wyróżnienie za rolę Franciego.

Neil Jordan

Urodził się w 1950 roku w Irlandii. Studiował historię i anglistykę na uniwersytecie w Dublinie. Opublikował zbiór opowiadań "A Night In Tunisia" oraz dwie powieści: "The Past" i "The Dream of the Beast". Jest laureatem Oscara za scenariusz do "Gry pozorów". W 1996 roku na MFF w Wenecji zdobył Złotego Lwa za film "Michael Collins".

Filmografia:

Angel (1982); The Company of Wolves (1984); Mona Lisa (1986); High Spirits (1987); We're No Angels (1989); The Miracle (1991); The Crying Game (1992); Interview With the Vampire (1994); Michael Collins (1996); The Butcher Boy (1997)