Napisz do nas   BENNY'S VIDEO
   (1992)
   (Benny's Video)

Benny's Video

Reżyseria: Michael Haneke
Scenariusz: Michael Haneke
Zdjęcia: Christian Berger
Muzyka: Johann Sebastian Bach

Obsada:
Arno Frisch, Angela Winkler, Ulrich Mühe, Ingrid Stassner, Stephanie Brehme
Produkcja: Bernard Lang AG/Wega-Film, Austria
Kolor, 105"

Nagroda Felixa w 1993 roku, Nagroda FIPRESCI na MFF w Salonikach

 

Benny - chłopak z zamożnego domu przechodzi trudny okres dojrzewania. Jego światem są filmy video, dzięki którym tworzy sobie namiastkę ciągle nieobecnych rodziców. Z czasem niezauważalnie dla otoczenia w jego świadomości granica między światem realnym a fikcją filmową zaciera się. Któregoś dnia poznaje rówieśnicę, którą zaprasza na weekend. To, co zaczyna się jak historia miłosna, kończy się tragedią. Prapremiera filmu, która miała odbyć się w Szwajcarii została przesunięta po tym, jak w piśmie Blick ukazała się recenzja określająca obraz Hanekego jako "najohydniejszy film roku". Drastyczność wielu scen jest tu rzeczywiście posunięta do granic wytrzymałości przeciętnego widza. Po ustaleniu jednak, że film spełnia wymogi prawa dopuszczono do jego rozpowszechniania. "Benny's Video" jest drugą, po "Siódmym kontynencie", częścią trylogii. Filmy są reportażami z postępującego zlodowacenia emocjonalnego mojego kraju. Nie powiązane ze sobą tak zwane ťbanalne zdarzeniaŤ ukazują rozkład duchowy i przerażający konformizm klasy średniej. Są pomyślane jako polemika z amerykańskim kinem sensacyjnym i jego siłą odbierania widzom zdolności do formułowania własnych sądów." - Michael Haneke

Michael Haneke

Urodził się w 1942 roku w Monachium. Studiował filozofię, psychologię i teatrologię w Wiedniu. Od 1967 roku pracuje jako scenarzysta dla telewizji. W 1974 wyreżyserował swój pierwszy film telewizyjny. "Siódmy kontynent" był jego debiutem kinowym.

Filmografia:

... Und was Kommt Danach? (1974) (TV); Sperrmüll (1975) (TV); Drei Wege zum See (1976) (TV); Lemminge (1979) (TV); Variation (1982) (TV); Wer war Edgar Allan? (1984) (TV); Fräulein (1985) (TV); Der Siebente Kontinent (1989); Nachruf für einen Mörder (1991) (TV); Benny's Video (1992); Die Rebellion (1992) (TV); 71 Fragmente einer Chronologie des Zufalls (1994)