Napisz do nas



   BANDYTKI (1997)
   (Bandits)

Bandytki

Reżyseria: Katja von Garnier
Scenariusz: Katja von Garnier i Uwe Wilhelm
Zdjęcia: Torsten Breuer
Muzyka: Peter Weihe, Udo Arndt, Volker Griepenstroh

Obsada:
Katja Riemann, Jasmin Tabatabai, Nicolette Krebitz, Jutta Hoffmann, Hannes Jaenicke, Andrea Sawatzki i inni

Produkcja: Olga-Film GmbH/Niemcy
Kolor, 109"

 

Tworzą zespół muzyczny. W więzieniu. Wspólne muzykowanie jest tam bowiem elementem procesu resocjalizacji. Luna - gitara i śpiew, lat 25, dziecko ulicy, kolejny raz za kratkami za rozbój z uszkodzeniem ciała. Angel - gitara basowa, 22 lata, oszustka matrymonialna. Marie - pianino, po pięćdziesiątce, dożywocie za otrucie męża, trochę pomylona. Emma - perkusja, lat 31. Nowa. Pewnego dnia, kiedy zespół gra na balu policjantów poza granicami więzienia, nadarza się okazja do ucieczki, z której dziewczyny skwapliwie korzystają. Podążają do Hamburga, by tam wsiąść na statek i opuścić kraj. Uciekinierki codziennie pokazywane są w wiadomościach, co nieoczekiwanie wywołuje wielką falę popularności zespołu: tłoczone są płyty z ich muzyką, wszędzie pojawiają się plakaty z ich zdjęciami z policyjnej kartoteki, powstaje nowa moda... Bawarska Nagroda Filmowa 1988 za muzykę i Złota Taśma Filmowa za wybitne osiągnięcia indywidualne dla Katji Riemann. "To film odważny i niezwykły... dziki, emocjonalny, zuchwały, wstrząsający, melancholijny i dowcipny. Cztery wielkie aktorki, szaleńcze efekty i wspaniała muzyka - prawdziwe wydarzenie." - Journal fur die Frau

Katja von Garnier

Urodziła się w 1966 roku w Wiesbaden. W latach 1985-89 studiowała germanistykę oraz teatrologię i filmoznawstwo we Frankfurcie. W latach 1989-96 studiowała w Wyższej Szkole Filmowej i Telewizyjnej w Monachium. W 1993 roku odniosła międzynarodowy sukces kinowy dzięki etiudzie "Abgeschminkt!". Wśród wielu innych wyróżnień, film ten otrzymała Niemiecką Nagrodę Filmową.

Filmografia:

Tagtrauma (1989) (kr.m.); Lautlos (1991) (kr.m.); Abgeschminkt! (1993); Shooting In The Line Of Fire (1994) (dok.); Kix? (1996) (dok.); Bandits (1997)