Napisz do nas   BAGAŻ ŻYCIA (1997)
   (Left Luggage)

Bagaż życia

Reżyseria: Jeroen Krabbe
Scenariusz (na podstawie powieści "Twee Koffers Vol" Carla Friedmana): Edwin de Vries
Zdjęcia: Walter Wanden Ende
Muzyka: Henny Vrienten

Obsada:
Isabella Rossellini, Maximilian Schell, Laura Fraser, Jeroen Krabbe, Marianne Sagebrecht, David Bradley, Adam Monty, Chaim Topol i inni.

czas trwania: 93"
produkcja: Left Luggage BV, Holandia/Belgia

Błękitny Anioł dla najlepszego filmu europejskiego, specjalna nagroda aktorska dla Isabelli Rosellini, nagroda publiczności na MFF w Berlinie.

 

Film opowiada o dziedzictwie Holocaustu widzianym przez pryzmat życia współczesnych europejskich rodzin żydowskich. Pokazuje zakorzeniony antysemityzm, zarówno jawny jak i ukryty. Akcja rozgrywa się w 1972 roku w Antwerpii. Chaja, młoda Żydówka bez entuzjazmu studiuje filozofię. Jej rodzice przeżyli obóz koncentracyjny. Matka stara się zapomnieć o przeszłości, ale ojciec, który cały swój dobytek zakopał w dwu walizkach, chce je teraz odnaleźć, mając nadzieję, że w ten sposób odzyska utraconą młodość. Chaja zakochuje się w działaczu studenckim i wyprowadza się od rodziców. Z pomocą pana Apfelschnitta znajduje pracę opiekunki do dzieci w domu rodziny ortodoksyjnych Żydów. Wkracza w nowy świat. Wierzenia i praktyki religijne Kalmanów są jej zupełnie nieznane. Początkowo surowość wychowania i sztywna religijność panujące w tej rodzinie przytłaczają ją. W miarę upływu czasu Chaja zaczyna postrzegać ten świat inaczej, w czym pomaga jej związek z jednym z dzieci - pięcioletnim Simchą. Właśnie on jest głównym powodem, dla którego dziewczyna pozostaje u Kalmanów. To doświadczenie uczy Chaję jak akceptować i respektować kulturę zagłębioną w tradycji, pozwala jej odnaleźć prawdziwe wartości życia.

Jeroen Krabbe

Urodził się w 1944 roku w Amsterdamie. Ukończył Colleges of Performing Arts and Fine Art w Amsterdamie. W latach 70-tych zdobył popularność dzięki rolom w filmach Paula Verhoevena. Wielokrotnie występował w teatrze i w filmie. Pojawił się również gościnnie w serialach "Miami Vice" i "Dynastia".

Filmografia:

Left Luggage (1997)