Napisz do nas   71 FRAGMENTÓW
   (1994)
   (71 Fragmente einer
Chronologie des Zufalls)

71 fragmentów

Reżyseria: Michael Haneke
Scenariusz: Michael Haneke
Zdjęcia: Christian Berger
Muzyka: Johann Sebastian Bach

Obsada:
Gabriel Cosmin Urdes, Lukas Miko, Otto Grünmandl, Anne Bennent, Udo Samel
Produkcja: Wega-Film/Camera Film/ZDF, Austria
Kolor, 96"

 

Film "71 Fragmentów" jest ostatnią częścią trylogii o narodowym "zlodowaceniu emocjonalnym". To historia 17-letniego studenta, który w Wigilię bBożego Narodzenia w morderczym szale zabija kilka zupełnie obcych osób. Co połączyło ofiary i ich mordercę? "Te trzy filmy wiąże wspólna koncepcja estetyczna" mówi Haneke, a to oczywiście znaczy, że istnieje również powód wyboru takiego tematu. Wszystkie ukazują akt przemocy bez wystarczających wyjaśnień socjologicznych czy psychologicznych - przypadki z radością prezentowane w czasopismach, czy w lokalnych dodatkach do dzienników z obłudnym okrzykiem przerażenia." Haneke chce zaniepokoić publiczność i zmusić ją, by - opierając się na własnym doświadczeniu - wypełniła wszelkie niedopowiedzenia w akcji. Wierzy, że film musi znaleźć swój koniec w głowie widza i że każdy widz ogląda inny film. "71 fragmentów" opisuje odizolowanie, rezygnację i brak porozumienia w nowoczesnym społeczeństwie europejskim. Obrazy wydają się banalne, ale jednocześnie są bardzo precyzyjne, wręcz natarczywe. Reżyser odkrywa korzenie nastroju ogólnego przygnębienia panującego w nowej Europie.

Michael Haneke

Urodził się w 1942 roku w Monachium. Studiował filozofię, psychologię i teatrologię w Wiedniu. Od 1967 roku pracuje jako scenarzysta dla telewizji. W 1974 wyreżyserował swój pierwszy film telewizyjny. "Siódmy kontynent" był jego debiutem kinowym.

Filmografia:

... Und was Kommt Danach? (1974) (TV); Sperrmüll (1975) (TV); Drei Wege zum See (1976) (TV); Lemminge (1979) (TV); Variation (1982) (TV); Wer war Edgar Allan? (1984) (TV); Fräulein (1985) (TV); Der Siebente Kontinent (1989); Nachruf für einen Mörder (1991) (TV); Benny's Video (1992); Die Rebellion (1992) (TV); 71 Fragmente einer Chronologie des Zufalls (1994)